Pamaina į kairę šiandien: elektronikos pirkimų matomumas patikimam įrenginių kūrimui
Neapibrėžtumo laikotarpiai patikrina net labiausiai suteptų medicinos prietaisų tiekimo grandinių ryžtą. Jei net viena dalis ar komponentas staiga pasensta arba nebepasiekiamas, medtech techninės įrangos įmonės stengiasi pakeisti tą dalį, iš naujo išbandyti įrenginį, dokumentuoti pakeitimą ir (kai reikia) pranešti apie tai reguliavimo institucijoms.
Tiekimo grandinės sutrikimai gali sukelti šimtus tūkstančių dolerių ir daugybę darbo valandų, praleistų perprojektuojant. Svarbiausia, kad jie gali atidėti produktų pristatymą ir priversti įmones praleisti rinkos galimybes. McKinsey duomenys rodo, kad per 10 metų tiekimo grandinės sukrėtimai medicinos prietaisų įmonei gali kainuoti 38 % įprastų metų pajamų.
Siekdami sumažinti šią riziką, vis daugiau medicinos prietaisų ir komponentų gamintojų pereina į kairę. Sakydami poslinkį į kairę turime omenyje greitesnį pirkimo ir tiekimo grandinės sprendimų priėmimą kūrimo procese.
Taikant pamainos į kairę modelį, projektavimo etape inžinerija ir pirkimai dirba kartu, o tai pagreitina produkto kūrimą ir sumažina nereikalingų išlaidų riziką. Naudodami naujas debesų ir srautinio duomenų perdavimo technologijas, inžinieriai gali patikrinti dalių ir komponentų būseną kurdami prototipus, o tai pagreitina perėjimą prie klinikinių bandymų ir komercinės gamybos.
„Medicinos prietaisų gamintojai susiduria su didesniu spaudimu greičiau nei bet kada kurti įrenginius pagal griežtesnę reguliavimo aplinką“, – sakė Thomas Ruzika, elektroninių ir pramoninių dalių paieškos variklio ir „Altium“ dukterinės įmonės „Octopart“ produktų vadovas. „Tiekimo grandinės ir pirkimų komandos dabar turi mąstyti strategiškai, todėl jos bus pasiruošusios išlikti lenktynėse, kai padidės paklausa.
Geopolitinei ir gamtinei aplinkai tampant labiau neapibrėžtai ir nepastoviai, poslinkis į kairę nestabilioms tiekimo grandinėms suteikia taip reikalingą nuspėjamumą. Čia aptariame, kodėl ir kaip padaryti pamainą į kairę.
Elektroninių komponentų tiekimo grandinės iššūkiai kelia grėsmę įrenginio kokybei
Medicinos įrenginiuose, kuriuose yra ir aparatinės, ir įterptosios programinės įrangos, gali būti šimtai elektroninių komponentų. Medicinos prietaisai, turintys didžiausią bendrą elektroninių komponentų skaičių, apima:
- Vaizdo gavimo aparatai, tokie kaip MRT, CT skaitytuvai ir ultragarso sistemos
- Pacientų stebėjimo sistemos, tiek nuotolinės, tiek ligoninėje
- Implantuojami prietaisai, tokie kaip širdies stimuliatoriai ir defibriliatoriai
- Chirurginės robotų sistemos
- Radioterapijos prietaisai
- Nešiojami prietaisai, pvz., nuolatiniai gliukozės monitoriai ir nešiojamieji EKG aparatai
Medicinos prietaisų gamintojai turėtų atkreipti ypatingą dėmesį į toliau nurodytus išorinius tiekimo grandinės trikdžius, kurie gali turėti įtakos elektroninių komponentų prieinamumui.
Gamtos nelaimės. Cunamiai, uraganai ir kiti klimato įvykiai gali uždaryti gamintojus, tiekėjus ir tyrimų vietas visame pasaulyje, todėl gali užsitęsti gamyba ir pristatymas. Dėl komponentų trūkumo gali padidėti kainos, o pavėluotas pristatymas gali pakenkti įmonės prekės ženklo reputacijai.
Geopolitiniai neramumai. Dėl pasaulinės įtampos ir vykstančių karų tiekimo grandinės tampa silpnesnės ir mažiau patikimos. Toks neapibrėžtumas sutrikdo prekybą ir, kaip ir stichinės nelaimės, gali sukelti gamybos vėlavimą ir dalies kainų šuolius, kurie mažina maržas.
Tarifai. 2018 m. viduryje Trumpo administracija įvedė 25% tarifą 50 milijardų dolerių vertės prekėms, importuojamoms iš Kinijos, įskaitant elektroninius komponentus, tokius kaip spausdintinės plokštės (PCB), puslaidininkius ir kondensatorius. 2025-ųjų Trumpo administracija svarsto apie papildomus tarifus. Priklausomai nuo to, kas įdiegta ir kur, pirkimų vadovams gali tekti ieškoti konkurencingų kainų.
Siekdamos kompensuoti kai kuriuos iš šių trikdžių, daugelis medicinos prietaisų įmonių nusprendė pirkti arčiau namų. Pasak a 2023 m. apklausa iš RRDmaždaug du trečdaliai apklaustų diagnostikos įmonių perkelia tiekimą, gamybą ir vykdymą arčiau savo klientų ir rinkų.
Elektroninių komponentų tiekimo grandinės yra ypač pažeidžiamos dėl sutrikimų dėl prieinamumo ir (arba) pasenimo, kurie netikėtai užklumpa projektavimo inžinierius. „Kažkuriuo savo gyvavimo ciklo metu elektroninis komponentas gali įgyti būseną „nerekomenduojama naujam dizainui“, – sakė Ruzika. „Tai ženklas, kad dalis greitai pasens. Kai taip atsitiks, gali kilti pasiekiamumo rizika arba sulauksite mažiau komponento gamintojo palaikymo. Senėjimo mažinimas padeda sumažinti riziką, kad tą dalį reikės pakeisti vėliau.
Padirbtos dalys taip pat sutrikdo tiekimo grandinę; dar svarbiau, kad jie kelia pavojų pacientams. Viename 2020 m. kovo mėn. pavyzdyje Interpolas pranešė, kad 90 šalių valdžios institucijos konfiskavo padirbtų veido kaukių, testavimo rinkinių, vaistų ir kitų gaminių už 14 mln. „Kai pirkėjai turi griežtus terminus, jie gali pradėti pirkti dalis iš naujų šaltinių, kuriais nepasitiki, ir tada į gaminį patenka padirbta dalis“, – sako Ruzika.
Į patvirtintų tiekėjų sąrašą (AVL) įtraukus daugiau patikrintų, patikimų platintojų, medicinos prietaisų įmonės sumažins riziką, kad netyčia užsisakys padirbtų dalių ir komponentų. Skirdami laiko AVL įvertinimui ir dalių pridėjimui padės išvengti skubotų sprendimų sunkmečiu.
Aktyvus požiūris padeda nuraminti tiekimo grandinės širdies ritmą
Praėjo laikai, kai elektronikos inžinieriai galėjo kurti produktus neturėdami informacijos apie pagrindinių komponentų būseną. Jei vienas iš šių elementų pasens per 12 mėnesių arba jei jis nebus prieinamas devynis mėnesius, medicinos prietaisų įmonės rizikuoja brangiai pakeisti.
Vietoj to pasukite į kairę. Sudėtinga tiekimo grandinės technologija gali nustatyti tiekimo grandinės riziką ankstyvame projektavimo procese ir rekomenduoti alternatyvas šiai rizikai sumažinti. Pavyzdžiui, su BOM portalasparaiška dėl Altium 365 debesų platformaprojektavimo komandos gali pastebėti komponentų trūkumą, kainų svyravimus ir eksploatavimo pabaigos problemas gerokai anksčiau, nei gali sutrikdyti gamybą. Jie turi laiko pasirinkti tinkamas alternatyvias dalis. Ši informacija yra labai svarbi įgyvendinant atsparų dizainą – metodą, kuris apima projektavimą netikėtumams.
BOM portalas prisijungia prie Octopart 679 platintojų bibliotekos, kad įvertintų milijonų elektroninių komponentų dalių būseną. Pažangios dirbtinio intelekto galimybės ir nuspėjamoji analizė numato komponentų pasenimo rizika.
„Išplėstinė analizė leidžia tiekimo grandinės ir pirkimų vadybininkams aktyviai įsigyti dalis už geriausią kainą per trumpiausią laiką“, – sakė jis. Ruzika. „Informacija realiuoju laiku padeda parodyti šiandienos realybę, tačiau nuspėjamosios funkcijos leidžia jums vienu žingsniu lenkti konkurentus.
Suplanuokite nenuspėjamus 2025 m
Daugelyje analitikų ataskaitų matyti, kad 2025 m., palyginti su 2024 m., padidėjo investicijos į medicinos techniką. Viešojo ir privataus kapitalo duomenų teikėjas „Pitchbook“ prognozuoja „nominalų“ augimą 2025 m.
Šis augimas darys didesnį spaudimą tiekimo grandinėms. Kadangi medicinos technologijų įmonės ir toliau šalina perteklines dalis, palaipsniui plečia savo AVL ir derasi dėl didelės apimties sutarčių, taip pat tikimasi, kad jos padidins gamybą.
Taip atsitinka, gamintojai turi planuoti netikėtumus, pvz., nepasiekiamas dalis, kainų pokyčius ir pasenimą. „Perėjimas į kairę“ naudojant tinkamą technologiją suteiks jiems judrumą, kurio reikia, kad tiekimo grandinė judėtų neaiškiais laikais.
Norėdami sužinoti, kaip „Altium 365“ su BOM portalu gali padėti įveikti aktualiausius tiekimo grandinės iššūkius, suplanuokite greitą demonstraciją.