Prieš trejus metus „23andMe“ buvo klesti sėkmė – jos akcijų kaina buvo net aukštesnė nei „Apple“. Milijonai žmonių siųsdavo seilių mėginius, kad sužinotų apie savo protėvius, šeimos ryšius ir genetinę sudėtį.
Tačiau šiuo metu bendrovė sunkiai išgyvena. Jos akcijų kaina smuko žemyn ir vos išvengė akcijų rinkos pasitraukimo šią savaitę.
Bendrovė turi labai slaptus duomenis apie savo klientus, todėl kyla susirūpinimas dėl vertingos DNR duomenų bazės ateities. Nepaisant šių iššūkių, „23andMe“ ir toliau optimistiškai žiūri į savo perspektyvas, dar kartą patvirtindama savo įsipareigojimą apsaugoti klientų duomenis ir teikti pirmenybę privatumui.
Įmonės nuosmukis
Nuo didžiausio 6 milijardų JAV dolerių vertės 2021 m. „23andMe“ akcijų kaina nukrito 99%. Šį dramatišką kritimą lėmė keli veiksniai, įskaitant kovą paversti vienkartinius klientus pasikartojančiais abonentais.
Vykdydama reikšmingą restruktūrizavimo žingsnį, „23andMe“ paskelbė apie savo planus sumažino 40% savo darbo jėgosturintis įtakos maždaug 200 darbuotojų. Šis sprendimas priimtas, kai įmonė susiduria su finansiniais sunkumais, įskaitant a 70% sumažėjo jos akcijų kaina per pastaruosius metus ir didelio duomenų pažeidimo padarinius.
Generalinė direktorė Anne Wojcicki pareiškė, kad atleidimai būtini norint sutelkti dėmesį į pagrindines bendrovės DNR tyrimų paslaugas ir mokslinių tyrimų partnerystes. Restruktūrizavimo tikslas – kasmet sutaupyti apie 35 mln. USD, nepaisant vienkartinių 12 mln. USD išlaidų.
Šie pokyčiai pabrėžia esamus iššūkius ir pokyčius tiek energetikos, tiek biotechnologijų sektoriuose, atspindinčius platesnes tvarumo ir finansinio stabilumo tendencijas.
Pagrindiniai iššūkiai, su kuriais susiduria „23andMe“.
23andMe kovos daugiausia kyla dėl dviejų problemų: tvaraus verslo modelio trūkumo ir privatumo problemų.
Verslo modelis
Didžiąją dalį pajamų bendrovė gauna parduodant DNR tyrimų rinkinius. Klientai įsigyja rinkinį, atsiunčia savo seilių mėginį ir gauna išsamių įžvalgų apie savo protėvius ir genetinius bruožus. Tačiau šis modelis neskatina pakartotinio pirkimo.
Be prenumeratos modelio, įmonei trūksta pastovaus pajamų srauto, todėl sunku užtikrinti ilgalaikį finansinį stabilumą ir augimą.
23andMe bandė užsidirbti pinigų iš savo didelės genetinės duomenų bazės bendradarbiaudama su farmacijos kompanijomis vaistų tyrimams. Nors vaistų kūrimas yra daug žadantis, jis reikalauja daug laiko ir investicijų, o tai atitolina bet kokią finansinę grąžą ir daro įtaką trumpalaikėms įmonės pajamoms.
Brendus vartotojų DNR tyrimų rinkai, augimas sulėtėjo. Dauguma žmonių, besidominčių genetiniais tyrimais, jau įsigijo rinkinius, todėl rinka yra prisotinta ir naujų klientų įsigijimas kainuoja brangiai.
Susirūpinimas dėl privatumo
Privatumo susirūpinimas dėl genetinių duomenų naudojimo ir apsaugos taip pat paveikė klientų pasitikėjimą. Didelio atgarsio sulaukę duomenų pažeidimai 2023 m. padidino šias baimes, todėl „23andMe“ buvo sunkiau pritraukti ir išlaikyti klientus.
Dėl vieno pažeidimo buvo sudaryta 30 mln.
Atsakingas genetinių duomenų tvarkymas išlieka svarbia privatumo problema. Nors 23andMe teigia, kad anonimizuoja duomenis, susirūpinimas išlieka dėl jo naudojimo, ypač su farmacijos partnerystėmis, tokiomis kaip GlaxoSmithKline’s.
Lyderystės neramumai
Neseniai visa direktorių valdyba atsistatydino po ginčo su generaline direktore Anne Wojcicki dėl įmonės strateginės krypties. Ši lyderystės krizė padidino neapibrėžtumą dėl įmonės ateities.
Bankroto rizika
Analitikai spėja, kad jei nepavyks stabilizuoti savo finansų, „23andMe“ gali susidurti su bankrotu. Ši rizika kelia susirūpinimą dėl milijonų klientų turimų genetinių duomenų ateities.
Šie iššūkiai pabrėžia platesnes kliūtis, su kuriomis susiduria biotechnologijų įmonės, ypač tos, kurios dirba su neskelbtinais asmens duomenimis ir remiasi vienkartinio pirkimo verslo modeliais.